تابلو PLC

 

PLC مخفف  Progrommable Logic Controller  به معنی کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی می باشد   اصول کار PLC به این صورت می باشد که به وسیله سنسور هایی که بروی مدار نصب شده مقادیر حس شده و به  ماژول های مختاف PLC انتقال داده می شوند سپس مقادیر را CPU پردازش کرده و طبق برنامه ای که بروی PLCنوشته شده فرمان های مختلف صادر شده و خروجی های خود را فعال یا غیر فعال می کند و این امر باعث ایجاد کنترل دقیق و با حساسیت بالا بر روی مدار می شود همچنین PLC قادر می باشد کلیه خطا های دستگاه را نمایش داده و وضعیت کار دستگاه را در اختیار اپراتور قرار دهد.

سنسور هایی که در PLC های این نوع سیستم استفاده می شوند سنسور های حرارتی و فشار می باشند سنسور های نصب شده همگی مارکBD  آلمان می باشند که از دقت و طول عمر بالایی برخوردارند.

PLC های نصب شده بروی تابلو برق ها همگی Siemens می باشند مدل های PLC بنا به نوع دستگاه انتخاب می شوند از انواع PLC های Siemens می توان به S400 - S300 - S200 – logoS1200 -اشاره کرد.

HMI ویا همانمانیتور های لمسی که بروی تابلو برق ها نصب می شود همگی ضد آب و روغن می باشند تا در صورت تماس دست اپراتور در حین کار مشکلی پیش نیاید . این مانیتور ها قابلیت نمایش و فرمان به PLC را دارند.

از دیگر مضایای PLC می توان به سرعت بسیار بالای آن دقت عملکرد ایمنی بالا طول عمر و قدرت محاسبات و عملکرد همزمان چندین پروسه اشاره کرد.

 لازم به ذکر است به سفارش مشتریان امکان اتصال PLC به شبکه تلفن وجود دارد این امر امکان کنترل و نظارت و اطلاع از نحوه کارکرد دستگاه را از راه دور به اپراتور می دهد .(حتی با تلفن همراه)

این سیستم ها به ما امکان کنترل هوشمندانه ظرفیت سیستم های برودتی را می دهد که در برخی موارد در صورت امکان پذیر بودن شرایط دستگاه می توان آنلدر های مکانیکی را حذف کرده و از Servo Driveبرای کنترل ظرفیت استفاده کرد .

در صورت نبود برق 3 فاز تا موتور های 5 اسب را می توان با استفاده از Inverter با برق تک فاز راه اندازی کرد .

 

مزایای استفاده از PLC :

سیم بندی سیستم‌های جدید در مقایسه با سیستم‌های كنترل رله‌ای تا 80٪ كاهش می‌یابد.
از آنجاییكه PLC توان بسیار كمی مصرف می‌كند، توان مصرفی بشدت كاهش پیدا خواهد كرد.
توابع عیب یاب داخلی سیستم PLC ، تشخیص و عیب‌یابی سیستم را بسیار سریع و راحت می‌كند.
برعكس سیستم‌های قدیمی در سیستم‌های كنترلی جدید اگر نیاز به تغییر در نحوه كنترل یا ترتیب مراحل آن داشته باشیم، بدون نیاز به تغییر سیم‌بندی و تنها با نوشتن چند خط برنامه این كار را انجام می‌دهیم. در نتیجه وقت و هزینه بسیار بسیار اندكی صرف انجام اینكار خواهد شد.
در مقایسه با تابلو‌های قدیمی در سیستم‌های مبتنی بر PLC نیاز به قطعات كمكی از قبیل رله ، كانتر، تایمر، مبدل‌های A/D و D/A و... بسیار كمتر شده است. همین امر نیز باعث شده در سیستم‌های جدید از سیم‌بندی،  پیچیدگی و وزن تابلو‌ها به نحو چشمگیری كاسته شود.
PLCها استهلاک مکانیکی ندارند بنابراین علاوه بر عمر بیشتر، نیازی به تعمیرات و سرویس های دوره ای نخواهند داشت.
بر خلاف مدارات رله کنتاکتوری، نویزهای الکترونیکی و صوتی ایجاد نمی کنند.
از آنجاییكه سرعت عملكرد و پاسخ‌دهی  PLC در حدود میكرو‌ثانیه و نهایتا میلی ثانیه است،  لذا زمان لازم برای انجام هر سیكل كاری ماشین بطور قابل ملاحظه‌ای كاهش یافته و این امر باعث افزایش میزان تولید و بالا رفتن بازدهی دستگاه می‌شود.
ضریب اطمینان و درجه حفاظت این سیستم‌ها بسیار بالا تر از ماشین‌های رله‌ای است.
وقتی توابع كنترل پیچیده‌تر و تعداد I/O ها خیلی زیاد باشد، جایگزین كردن PLC بسیار كم ‌هزینه‌تر و راحت‌تر خواهد بود.

TOP